Tridni nepritel

Vazeni kolegove,
vzhledem k castecnemu protrhani oblacnosti nad Moskvou, ktereho jsme v tomto desetileti svedky, vypluly na svetlo denni ruzne dokumenty z archivu KGB, ktere potvrzuji nektere aspekty varianty "TRIDNI NEPRITEL".


V roce 1914 se v bolsevickych kuloarech zacalo mluvit o revoluci a o tom, co ji prekazi. Vzhledem ke svym demokratickym nazorum a pomerne castym navstevam v Rusku, byl na jedne z celnich pozic seznamu nepratel revoluce uveden i cesky filosof, dramatik a vynalezce Jara Cimrman. Proto se nelze divit, ze na primy Leninuv prikaz byl tento proti sve vuli deportovan z Liptakova v Cechach do carskeho tabora Berjozka na Sibiri (za Stalina prebudovaneho na pracovni tabor Berjozka) jakozto chovanec c. 23193774, povereny skrabanim cervene repy v kuchyni, a pozdeji (datum je bohuzel spatne citelne) povyseny na dohlizitele (dezurnyj) nad oddelenim polevek, omacek a vody na nadobi.

Z dokumentu vysvita, ze toto povyseni bylo iniciovano Cimrmanovym vynalezem "tekutych retezu", ktere carske sprave usetrilo nekolik tun strategicky stale dulezitejsiho zeleza. Jak k tomu doslo? Predevsim musime konstatovat, ze jiz za cara byly podminky v Berjozce velice krute diky cemuz se kazdy tyden nekolik chovancu pokusilo o utek. Po odchyceni byli tito dobrodruzi spoutani tezkymi retezy, jejichz vyrobni naklady, spojene s naklady na dopravu a skladovani nebyly pro rozpocet tabora nikterak zanedbatelne. A prave v teto dobe pribyl do tabora Cimrman, ktery se ve volnych chvilich snazil uvarit z repy lepidlo pro svuj model atomu. Jednoho dne mu vsak celou davku lepidla, kterou mel Cimrman lajdacky prikrytou pouze poklickou, vypil sluzbukonajici bachar a tomu lepidlo tak zachutnalo, ze se o Cimrmanovych kucharskych kvalitach zminil "nahore".

Protoze Cimrmanuv lepici borsc byl laciny - sestaval se vlastne jen z repnych slupek a trochy vodky, kterou Cimrman pouzival jako rozpoustedla - rozhodla se sprava tabora touto polevkou nahradit nakladne brambory. K prekvapeni vsech se polevka stala tak popularni, ze i uprchli vezni se po par dnech na svobode radi vraceli z tundry pro svuj "gablik". Jakmile to velitel veznice zjistil, okamzite zrusil drahe retezy, Cimrmana povysil a jeho borsc pokrtil (vodkou pochopitelne) na "tekuty retez" (v originale "zidkyj cep"). Vzhledem k puvodnimu ucelu "tekutych retezu" neni prekvapive, ze chovanci Berjozky si polevku tez mazali na sve lapte a velice si pochvalovali jeji protiskluzove vlastnosti.


Berjozka byla jakymsi zaloznim stanovistem bolseviku v Rusku, kde se soustredovali budouci kadry a soucasne se zde pod rouskou carske veznice likvidovali potencialni odpurci. Neni proto divu, ze Cimrman byl propasovan prave sem. V zaverecne fazi cesty, ktera probihala na voze tazenem parem ne zrovna revolucne nadsenych koni, se Cimrman zaobiral svou teorii trojkove soustavy (viz prispevek J. Svobody) a znuden pomalym tempem pozadal pri preprahani ve stanici Chrepenskaja o pridani dalsiho kone. Tady nekde se tak pravdepodobne zrodila slavna ruska trojka. Zbytek cesty do Berjozky pak jiz probehl bez zavad a po vstupni prohlidce se Jara (jak uz vime) ocitl v taborove kuchyni.

Musim se priznat, ze detaily Cimrmanovy deportace z Liptakova do Chrepenskoj jsou stale zahaleny temnotou. V archivech KGB o tom neni ani zminka a tak jedine na co se muzeme odkazat je vzpominka Cimrmanova souseda Drasnara na par stop lapti vedouci pres jeho cerstve zorane pole a pak svedectvi hostinskeho Sirotka, ktery vzpomina, ze v roce 1914 prudce stoupla spotreba vodky a ruskych vajec. To by skutecne nasvedcovalo pritomnosti znacneho mnozstvi bolsevickych agentu v liptakovskych lesich toho roku. Bolsevici totiz nejenze Cimrmana unesli, ale snazili se i zahladit veskere stopy jeho cinnosti a to nebylo vzdy jednoduche. Museli napriklad zavezt 150m siroky krater vychodne od Liptakova (pozustatek Cimrmanovych experimentu s miniaturnimi cernymi dirami - tzv. cernymi dirkami), pricemz na prenos zeminy meli k disposici pouze sve usanky s rudou hvezdickou a hackem nad "s" - aby si nekdo nemyslel, ze bolsevici by propagovali americke zbozi.


Cimrman brzy vytusil, ze v Berjozce a potazmu v Rusku se schyluje k necemu nekalemu. Jednak proto, ze ucetnictvi v kuchyni nebylo vedeno podle klasickeho zpusobu "ma dati - dal", ale po bolsevicku, tj. "ma dati - bylo mu sebrano". A dale proto, ze spravce Fjodor Burlaga (za Stalina vrchni vysetrovatel) Cimrmana nutil, aby za dlouhych zimnich veceru zdokonaloval marxisticko-leninske uceni, s tim, ze ho budou brzy potrebovat (to uceni).

Cimrman se pochopitelne vzeprel. Nejprve pasivne, tim ze predstiral nahle ohluchnuti; a pozdeji aktivne, kdyz dozorcum a jejich pohunkum redil polevku a do krupicove kase jim strouhal kren. To vsak nestacilo a Jara se proto rozhodl k radikalnimu kroku - k paralyzaci celeho vedeni Berjozky zavedenim elektrickeho proudu do koprove omacky. Bohuzel drive nez mohl pro tyto ucely upevnit svou slavnou soustavu vodicu ve strope, Jara mizi v jednom z hlubokych mocalu tundry. A nebyl tam zavlecen nasilim, ale lsti.

Burlaga ho jednou umyslne zavedl na uzkou stezicku vedouci mocalem a tam ho pozadal, aby mu vysvetlil jeho teorii poznani (viz klasicke dilo S&S). Naivni Jara se nechal nachytat a behem vykladu se tak rozhorlil, ze kdyz doslo k jeho slavnemu "kroku stranou", uslapl a dvere poznani se nad nim naveky zavrely. Burlaga pak poslal do Moskvy zpravu, ze "Cimrmana net i jego nikogda nebylo". Ted je myslim jasne, proc se o Cimrmanovi tak dlouho nevedelo. A uvazime-li ze vsechny Cimrmanovy pisemnosti byly prevezeny do tajnych archivu KSSS, muzeme si lehce spocitat, kolik z tech slavnych uspechu sovetske vedy a techniky bylo vlastne ukradeno. NKVD a pozdeji KGB se tak podarilo temer dokonale vymazat Cimrmanovo jmeno z historie. Jen na tu liptakovskou truhlu soudruzi nejak pozapomneli...

Ve sve zprave se Burlaga Cimrmanove "kroku stranou" kupodivu zminil a musime konstatovat, ze tato Jarova brilantni myslenka byla sovetskymi propagandisty hrube zneuzita ve sloganu "Krok do strany - zaklad teorie poznani" . A to je myslim na cele ruske revoluci to nejsmutnejsi. Nejenze pohrbila stovky schopnych lidi. Ale ona i posmrtne znasilnila jejich myslenky. Cimrman se tak pravdepodobne stava prvni obeti komunismu a je brzy nasledovan dalsimi. Jak ironicke, ze pri vsech tech slepych ulickach, ktere Jara vynalezl, musel nakonec skoncit v te s kterou nemel nic spolecneho.


V zajmu objektivnosti musime dodat, ze ve vsech materialech je Cimrmanova osoba uvadena pod sifrou JC a existuje tudiz teoreticka moznost, ze na Sibir byl v roce 1914 unesen nekdo uplne jiny. Proto variantu "TRIDNI NEPRITEL" nemuzeme povazovat za hotovou vec, ale musime na ni pohlizet jen jako na jednu z moznych alternativ.

Za hradeckou sekci se louci,

Honza Rehacek.

[ Absurdistan| Cimrman's County| Dalsi prispevek]