O muzice a o scitani


Rostislav Julinek wrote:
>
> Zvlastni je, ze bilych klaves je 8 a cernych 5, coz je dohromady
> 13. Pritom o techto 13 tonech rikaji hudebnici, ze se jedna
> o 12 pultonu.

Vazeni kolegove,

diky tomu, ze se dr. Votrokovi podarilo vycmuchat nektere starsi notove sesity, zapadle v tanvaldske knihovne za pultikem s archivaliemi, mame nezvratne dukazy, ze Jara Cimrman, obratny matematik a jeste obratnejsi detektiv, si s timto hudebnim paradoxem nakonec poradil.

Po vycerpavajicim vyslechu pozounistu belgickeho dechoveho orchestru "Fla'movka" zjistil, ze zminenych 8 bilych klaves se jmenuje takto: c-d-e-f-g-a-h-c. I ctenar neznaly diferencialniho poctu si musi - stejne jako Cimrman - povsimnout, ze nota c je zapocitana dvakrat. Mistr si tedy tuto skutecnost zaznamenal do sveho detektivniho notysku a po dvou dnech trpelive srovnavaci analyzy celou zahadu uspokojive vysvetlil v mimoradnem rozhlasovem vydani belgickeho zabavneho poradu "Sejdeme se na Flamovce".

Oslavovany Cimrman se ovsem nespokojil s pocitanim ce'c^ek (nebo cecek - jako tomu bylo v pripade pani Ireny(*)) a sve scitaci mistrovstvi uplatnil i mimo ramec hudebni nauky. V lete roku 1898 pracoval sezonne u sedlaka Kruzbery jako zastrihavac kravskych paznehtu a sve poznatky zde jeste za tepla aplikoval na chov dojnic.

Kruzbera mel toho leta ustajeno celkem sest krav: Strac^enu, Li'zu, Neli'zu, Boz^ku, Neboz^ku a Kravu (**). Kdyz se na statek dostavil scitaci komisar, pan Jiri Lhostejny ze Lhoty, Kruzbera Cimrmana poveril predvedenim dojnic a jejich spoctenim. Cimrman tedy popadl liskovou haluz, vyhnal dojnice na dvur a zacal jmenovat: Stracena, Liza, Neliza, Bozka, Nebozka, Krava a Stracena. Tedy suma sumarum sedm kousku. Pan Lhostejny si vysledek kontroly peclive zaznamenal a protoze diky Cimrmanove metode scitani vykazal Kruzbera uhrnny narust stavu skotu ve vysi 16.67%, stal se nejlepsim pestitelem v kraji a perokresba jeho rozesmateho obliceje ozdobila titulni stranu Pecirkova zemedelskeho kalendare.

Cimrmanova revolucni metoda scitani se v nekterych castech byvaleho Rakouska-Uherska kupodivu udrzela dodnes. Rika se ji podvojne ucetnictvi.

H.

----------------------------------------------------------------------

(*) kolega Konecny se nas v minulem prispevku snazil presvedcit, ze
    Cimrman mel na krumlovskem kuru s pani Irenou nejake techtle-mechtle.
    Proti tomu durazne protestujeme. Cimrman nebyl zadny svinak!
    Nase sekce se domniva, ze Cimrman se ve spore osvetlenych prostorach
    kostela pouze snazil zjistit, zda jeho metoda rozhojnovani poctu krav
    scitanim je aplikovatelna take na kozy.

(**) o skutecnem poctu krav na Kruzberove statku se v nasi sekci vedou
     v techto dnech ostre spory. Dr. Studeny soudi, ze kravy byly pouze
     ctyri - a to Stracena, Bozka, Liza a Krava. Zmatek ve vyslednem poctu
     udelal (podle dr. Studeneho) komisar Lhostejny, ktery pri scitani
     pravil "Bozka-Nebozka, Liza-Neliza, mne je to stejne fuk" a co rekl,
     to si i zapsal.  Nas sekcni pocitac - kolega Vladimir Iljic Mikulas,
     naprogramovany dr. Studenym, zastava podobny nazor jako dr. Studeny,
     ovsem s tim rozdilem, ze za kravu povazuje i selku Kruzberovou -
     takze mu vychazi pet. Zcela jinym uhlem pohledu nazira celou vec
     pan Houzwicka, sekcni lingvista. Domniva se, ze "Stracena" je pouze
     poznamka komisare Lhostejneho (k rodnemu jazyku) o tom, ze krava je
     ztracena a celkovy pocet krav byl tudiz podle neho tri.

     Janinka ma - jako obvykle - na veci svuj osobity pohled. Ctyri z vyse
     zminenych krav se podle ni jmenovaly Li'za', Neli'za', Bozka' a
     Nebozka' - a jejich jmena pouze vyjadrovala druh erotickych sluzeb,
     ktere kravy Kruzberovi poskytovaly, resp. neposkytovaly, s tim, ze
     u druheho paru se zrejme jednalo o dojnice ze Slovenska. Janinka dale
     tvrdi, ze Kruzbera k temto pozdeji prikoupil obdobne zamerene kravy z
     Cech, ktere se jmenovaly Li'ba a Neli'ba. No a kdyz k tomu pripocteme
     Stracenu a Kravu, mame to bratru za osm krav. Ja samozrejme trvam na
     tom, ze krav bylo sest a dr. Votrok se domniva, ze haf-haf-haf-haf,
     haf-haf, haf-haf-haf.

     Takze devet.

********************************************************************

Rostislav Julinek wrote:
>
> Dobry den,
>
> odpoved kolegy Rehacka z oblasti hudebni nauky me neuspokojila,

No dobra - tak tedy jeste jednou a trochu obsirneji:

> > 1. Proc se ton c pocita dvakrat?
> Na pocest Jary Cimrmana - jedna se o takzvany cimrmanuv ton.

Podle posledni publikace francouzskeho ustavu pro miry a vahy - Systeme International - je cimrmanuv ton "c" hlavni jednotkou frekvence a jeho hodnota kmitoctove odpovida vysce Cimrmanova vyti pri rannim myti ve vode o teplote 9 stupnu Celsia za normalniho atmosferickeho tlaku.

Jednotkou vedlejsi je pak cimrmanuv ton "a", jehoz presna vyska je urcena kmitoctem Cimrmanova ranniho kloktani. Protoze - jak vsichni vime - Cimrman vyrustal ve stisnenych pomerech a o koupelnu se musel delit se svou starsi sestrou Luisou, casto se stavalo, ze Mistr nebyl ochoten cekat az si Luisa namota do vlasu sve drevene natacky a nebo az si je za pomoci rucni pumpicky vytazene z trouby vyfenuje. V takovych pripadech si Jara sel vykloktat radeji do sousedni komory. Proto se v nekterych ucebnicich hudebni nauky tento ton nazyva "komorni a".

> > 2. Pokud ma stupnice OSM tonu (c je tam dvakrat), proc je to rovno
> >    DVANACTI PULtonum?
> Protoze dvanact krat pul je sest, coz zaokrouhleno dava osm.

Jak je znamo ze seminare ke hre Svestka, Cimrman pusobil nejaky cas jako kocovny dentista a objizdel siry kraj se svou pojizdnou nozni vrtackou. Protoze lidske zuby se pocitaji od jedne do osmi, Mistr si pri svych stomatologickych vypoctech vypomahal osmickovou soustavou, kterou povazoval pro tyto ucely za praktictejsi nez soustavu desitkovou. No a tak jako se v soustave desitkove zaokrouhluje na nejblizsi desitku, v soustave osmickove se prirozene zokrouhluje na nejblizsi osmicku.

Proc dal Mistr v hudebni nauce prednost osmickove soustave pred desitkovou je myslim nabiledni. Stenani jeho pacientu bylo frekvencne natolik konsistentni, ze Mistr si podle neho ladil sve hudebni nastroje a brzy zjistil zajimavou vec. Co zub - to jiny ton! Pri vrtani prednich zubu bylo stenani kmitoctove vyssi, zatimco prace na stolickach vybuzovala spise basovejsi polohy. Suma sumarum: osm zubu = osm tonu.

Vecny rejpal, kolega Julinek, by se ted jeste mohl zeptat: a proc tedy neni osm bilych klaves oddeleno osmi klavesami cernymi? Proc chybi klavesa mezi e-f a mezi h-c? Odpoved je jednoducha - pri praci na vystavbe toniny C dur Mistr zrovna spravoval chrup reznikovi Masnemu a jeho zuby odpovidajici tonum fes a ces byly diky nezdrave zivotosprave vypadle.

Zaverem jeste malou poznamku: osmickova soustava ucarovala Cimrmanovi natolik, ze se rozhodl ji vyuzit na statku sedlaka Kruzbery pri konstrukci sveho prvniho elektrickeho scitaciho kombajnu s automatickym proplachovanim centralni jednotky. Tento krok vyvolal mezi odborniky radu posmesnych reakci a napriklad znamy nemecky matematik David Hilbert Cimrmanovi primo napsal, ze (cituji): "jakykoliv pocitaci stroj, ktery nebude zalozen na desitkove soustave je predem odsouzen k nezdaru."

------------------------------------------------------------------

> Po prvni seanci se ale ukazalo, ze erekcni problem pani Jansenove
> je vaznejsi nez mistr z kraje predpokladal.

Tohle je opravdu zajimave!

Jednak bych se rad zeptal, z ktereho kraje Mistr sve predpoklady cinil (tato informace by mohla dopomoci pri lokalizaci Liptakova) a jednak bych kolegovi Julinkovi rad doporucil Cimrmanovu rocnikovou praci "Poruchy erekce u zen", ktera vzbudila na 1. videnske porodni klinice takovy rozruch, ze Mistr musel byt po jeji obhajobe eskortovan cetniky, aby se ve zdravi dostal do sveho fiakru.

zdravim,

Honza Rehacek

[ Absurdistan| Cimrman's County| Dalsi prispevek]