Mereni Intensity Imaginace Internetu

> Ross Hedvicek napsal:                                             
> .... Cimrman pouzil principu "hrebik zaveseny v prostoru", kdy
> na hrebik, zaveseny v prostoru, zavezil balicke s postou a zemska rotace
> sama prispela k tomu ze behem 6-8 hodin byl balicek dorucen za ocean.
> ...., jsou i taci, kteri se domnivaji, ze presne stejne finty pouzil 
> Cimrman pri svem zahadnem zmizeni u Liptakova - proste se zavesil 
> a byl fuc!

Vazeni spolubadatele, v uplynulych mesicich se zde objevilo nekolik ruznych nazoru na priciny a zpusob Mistrova zmizeni v roce 1914 a myslim, ze je pomalu nacase v tom udelat trochu poradek, nebot situace zacina byt velmi neprehledna. Proto navrhuji zkompilovat jakysi katalog vsech moznych "teorii zmizeni" (od tech zcela vaznych az po ty zcela absurdni), ktery bychom mohli pouzivat jako referencni zdroj - s tim, ze by se prubezne aktualizoval, kdykoliv by se vyskytly nejake zasadne nove nazory na tuto politovanihodnou udalost.

Nejprve mi vsak dovolte male historicke ohlednuti: Kdyz Jara vynalezl Internet, samozrejme ho zajimalo jak velky intelektualni potencial se v "siti zleho obra" skryva. Proto se jednoho dne rozhodl provest zmereni "Intensity Imaginace Internetu" (I.I.I.) a to tak, ze po siti rozeslal vyzvu k napsani kratkeho prispevku na tema "Vesele prihody ze sousedovy rodiny". Jara ocekaval, ze bude zavalen lavinou emailu a proto vymazal vsechny sve disky, aby mel na prival bitu misto. Jake vsak bylo jeho zklamani, kdyz ani po nekolika dnech cekani se mu nedostalo zadne odpovedi. Nejenze pri cekani zlomil sve dve nejlepsi tuzky, kterymi staral ve svem primitivnim modemu, zdali tam nejaky ten bit prece jen neuvizl, ale navic se ukazalo, ze na disketach, ktere vymazal byl kompletni 3. akt jeho postmoderni opery "Pani', ma'slo le'ta'" plus nekolik stranek slozitych relativistickych vypoctu. To opravdu zamrzelo.

My uz dnes vime, ze nezdar Cimrmanova mereni I.I.I. byl zakonity. V te dobe byl totiz Cimrman jedinym ucastnikem Internetu a jeho volani tudiz nenalezlo zadne naslouchajici usi.

Protoze si i letos pripominame 132. vyroci Cimrmanova narozeni, napadlo me ze by bylo hezke uctit Mistrovu pamatku zopakovanim jeho mereni I.I.I. Proto timto vyhlasuji literarne-historicky konkurs na tema: "Priciny zahadneho Cimrmanova zmizeni v roce 1914".

Protoze si myslim, ze konference je jiz dost vytizena, sve prispevky muzete zasilat na mou adresu (jrehacek@math.gatech.edu) a ja je zkompiluji (pokud budou alespon dva :-). Protoze na rozdil od Cimrmana se nechystam mazat sve disky, tak bych delku prispevku omezil na 1 prispevek o 10 radkach a nebo 2 prispevky 5tiradkove na osobu. (nikoliv tedy na osobu a den, jak by si nekteri naruzivi prispevatele mohli myslet :-)

Pokud se v budoucnosti podari sestavit "katalog teorii zmizeni" tak tato omezeni budeme moci zrusit.

A nehlaste se vsichni :-)

Honza Rehacek.

ps. abych poznal o co jde, do subjektu napiste "1914".

Vazeni kolegove,
minuly tyden jsem se rozhodl zopakovat Cimrmanovo mereni "Intensity Imaginace Internetu" (dale jen Intensity I) a dnes vas chci seznamit s prubeznymi vysledky. Ke dnesnimu dni jsem dostal 3 (slovy tri) odpovedi a priznejme si, pratele, to neni zase tak mnoho. Jen tak pro srovnani - hodnota "pi" je zhruba 3.14, coz je o celych 0.14 vice! Nicmene kolegum Hedvickovi, Teichmanovi a Karne dekuji za spolupraci pri mereni a jejich vysledky posilam v nasledujicim prispevku.

Na druhe strane musim rici, ze tato hodnota (I=3) skvele potvrzuje vysledky Cimrmanova mereni z pocatku stoleti, s kterymi bych vas ted rad seznamil. Kdyz Jara na pocatku stoleti testoval Intensitu I, byl na Internetu sam, a tak po dlouhe tydny nedostal ani radku. To ho nakonec primelo k zoufalemu kroku - poslat sam sobe e-mail. A protoze Jara nebyl zadny troskar, poslal si hned 3. Muzeme se o tom docist v jeho zaznamniku dosle posty, ktery si s peclivosti sobe vlastni vedl: "Konecne! Dnes jsem dostal sve prvni 3 e-maily. Jsou od jakehosi Cimrmana."

Jara si byl samozrejme vedom toho, ze kazde mereni je zatizeno chybou a proto mereni Intensity I opakoval i v letech nasledujicich. A svete div se - ve vsech pripadech byla vysledkem hodnota 3 (zde si dovolim pripomenout, ze po temer 100 letech s nesrovnatelne lepsi merici technikou jsem nameril tutez hodnotu). To samozrejme vedce Cimrmanova formatu primelo k zaveru, ze Intensita I je universalni fyzikalni konstantou. A protoze rok pred tim Cimrman odvodil, ze rychlost svetla je taktez konstantni, nemuzeme se divit, ze na konferenci Rakousko-Uherske Obce Fyziku prichazi Jara s dalekosahlym a na svou dobu odvaznym zobecnenim: "VSECHNO JE KONSTANTNI."

Cimrman napriklad tvrdil, ze venkovni teplota je konstantni a to ze ji vnimame jako ruznou neni zpusobeno jejim kolisanim, ale kolisanim citlivosti nervovych zakonceni v kuzi, ktere ji registruji. Teplomery pak smahem ruky odsoudil jako technicke hracky, kterymi je pseudovedecka verejnost blamovana. Znamy je jeho vyrok "Zadejte mi teplotu a ja vam sestrojim teplomer, ktery ji na miste ukaze...".

Pro znalce v oblasti numerologie musime poznamenat, ze Cimrmanem uvadena konstantni teplota byla cca 27C (tj. 300K). Uvazime-li, ze rychlost svetla ve vakuu je 300,000km/sec (a Cimrman nemel k disposici presnejsi odhad) a dale ze Intensita I je 3 musime se spolecne s Jarou podivit, co ma maticka priroda s tou trojkou za lubem. Jara byl vyskytem trojky natolik fascinovan, ze osidil matematiku a postuloval, ze vyse zminena konstanta "pi" ma hodnotu 3 (inu drobny skudlil se v nem nezaprel). Toto vsak zakonite pobourilo svetovou vedeckou spolecnost jejiz predstavitele pozadali predniho matematika te doby, Davida Hilberta, aby celou zalezitost s Cimrmanem nejak diplomaticky urovnal. Hilbert poslal Cimrmanovi obratem zdvorily dopis, ve kterem se mu uctive porouci a jako matematik matematika ho nabada, aby tech 0.141592 zase hezky vratil jinak ze dostane pres hubu. A od te doby je "pi" zase 3.141592.

Cimrman to zkratka se svoji teorii "bozske trojky" nemel vubec jednoduche. Jeho clanky nesmely byt publikovany, kolegove vedci ho prehlizeli a universitni profesor Alfred Spacil, se ho dokonce v otevrenem dopise sarkasticky zeptal, zda se domniva, ze Buh stvoril Adama a Evu, jen proto, aby byli tri do mariase. Na to Cimrman hnevive odpovedel svym slavnym vyrokem "Buh marias nehraje", pozdeji Einsteinem (ktery cesky moc neumel) zkomolenem na "God doesn't play dice". Nad teorii trojky se vsak zacalo pomalu smrakat.

Tolik tedy k ponekud prekvapivemu vysledku mereni Intensity I.

Hodne zdaru a vice intensity do budoucna preje Honza Rehacek.

[ Absurdistan| Cimrman's County| Dalsi prispevek]